Çözümlerimiz » RD200 Akıllı Radon Gaz Dedektörü

Ürün Açıklaması

Menşei: Güney Kore

RD200 Akıllı Radon Gazı Detektörü Güney Kore'de imal edilmiştir. RD200 tüm el tipi Radon gazı detektörlerinden 20 kat daha hassastır. FTLab patentli çift pulse-ionize chamber teknolojisi cihazda kullanılmaktadır. Bu nedenle tüm cihazlardan farklı olarak güvenilir ölçüm sonuçlaı için 24-48 saat beklemek yerine 1 saat yeterlidir. İçerisinde bulunan data kayıt sayesinde 1 yıllık ölçüm sonucu kayıt edilir. Sınır değerler aşıldığında cihaz alarm verecektir. Radon Gazı seviyelerinde kışın, gece ve güneş doğmadan önce artış olacaktır. Evin veya lokasyonda taban alanında meydana gelen hareketlenmeler Radon Gazı seviyelerinde artışa neden olabilir. Depremlerden önce Radon gazı seviyelerinde artış görülebilir ancak her yükselme bir deprem anlamına gelmeyecektir

 

Ürünün Teknik Özellikleri :

 • Sensor Tipi : pulsed ion chamber
  • İlk güvenilir data : < 1 saat
  • Data gösterim aralığı: 10dk (1saat averaj)
  • Hassaslık : 0.5cpm/pCi/l (1.35cpm/100Bq/㎥)
  • Çalışma sıcaklığı : 10℃ ~ 40℃, RH < 90%
  • Ölçüm aralığı: 0.1 ~ 99.99 pCi/l (1~3700Bq/㎥)
  • Hassasiyet : < 10% at 10pCi/l (370Bq/㎥)
  • Doğruluk : < ±10% (min. error < ±0.5pCi/l (±15Bq/㎥))
  • Besleme : DC 12 ± 0.1V, 65mA (12V DC adaptör)
  • Boyut : Φ80(mm) x 120(mm) , 240g
  • Habeleşme : Bluetooth LE (Android / IOS)
  • Data log : maks 1yıl (1saat aralık)
  • Gösterge : 0.96 inch OLED

(Tüm test datası 25℃ ± 2℃ için)

S1 : Neden Radon seviyesini ölçmemiz gerekiyor?

C1 : Günümüzde sigara içmeyenlerde görülen akciğer kanseri hakkında yapılan çalışmalarda Radon gazı ile ilişkisi ispatlanmış durumdadır. İlk neden çok ince toz, ikinci neden sigara ve Radon gazı üçüncü sırada gelmektedir. Radon renksiz, kokusuz ve tatsız bir gaz oldugundan insanlar tarafından fark edilmesi mümkün degildir. Amerika Çevre Koruma kurumu (EPA) tarafından yapılan araştırmalarda Amerikada Radon gazına nedeniyle oluşan akciger akanserine bağlı ölümler, alkollü araç kullanımı nedeniyle ölenlerden fazladır..

S2 : Neden gerçek zamanlı ölçümler önemli?

C2 : Radon seviyesi genellikle güneş doğmadan önce insanlar uykuda iken yüksektir. Cocuklar okula abebeyinler işe gittigi gündüz saatlerinde ise düşer. Bu nedenle günlük ortalama ölçüm teknikleri anlamsız hale gelir. V ek olarak kışın evinizi örneğin birkaç gün havalandırmayı ihmal ederseniz, radon gazı seviyesi olması gerekene göre çok yükselecektir. Bu nedenle gerçek zamanlı olarak ölçmek önemlidir. Radon sensorlerinde önemli olan ölçüm sonuçlarını kısa bir süre içerisinde doğru olarak ölçebilmesidir.

S3 : Ortamda Radon seviyesi yüksek ise ne yapmalıyım ?

C3 : İlk olarak ortamı hemen havalandırın. Eğer adon seviyeniz yüksek ise, günde 3 defa minimum havalandırma işlemini tekrar edin ve pencereleri hafif olarak açık bırakın. Eğer bu şekilde çözüm olmaz ise, Radon gazının ortama sızacağı yüzey çatlakları için önlemler alın.

S4 : Radon Gazı seviyeniz yüksek ise devamlı olarak yükselir mi?

C4 : Hayır, Radon gazı yarı zamanlı bir elementdir. Sızıntılardan sonra 3.8 günlük ömrü vardır.

S5 : Radon suda bulunurmu?

C5 : Evet. Radon suda çözünen bir gazdır. Bu nedenle yer altı sularında Radon bulunur. Ancak içme suyunda bulunan Radon saglık açısından deger çok cok yüksek degil ise problem oluşturmaz. Bunun nedeni radon içerisindeki alpha partikürlerinin çok düşük penetrasyon gücüne sahip olmasıdır. Bu nedenle içilmesi durumunda belirgin bir etkisi yoktur. Ancak Radon'nun etkisi akciger yollarına hava yollarına gas halinde girmesi esas problem oluşturur.


Radon gazı kansere yol açar (US EPA reporu)

Özellikle çocuklar ve hamile kadınlar için ciddi tehlike arz eder. Radon temel olarak toprakta bulunur ancak inşaat materyallerinde de bulunabilir. Bu nedenle yüksek binalarda da alt ve üst katlarda problemler oluşabilir. (Binalarda kullanılan kimyasalların etkileri 2-3 sene içerisinde ortadan kalkabilir ancak Radon devamlı olarak kalacaktır).

Tüm kapalı ortamlar, evlerin ve apartmanların alt katları, Radon içeren yapı elemanlarının kullanılabildiği apartmanlar, okullar ve yerin altındaki tüm metro gibi yapılar yüksek riskli bölgeler olabilir. Ek olarak Radon konsantrasyonu gece ve güneş doğmadan önce özellikle insanlar uykuda iken yükselir. Yer altında meydana gelen hareketlenmeler, kırılmalar Radon gazı seviylerinde artışa neden olabilir. (Dikkat: Yapılan araştımalarda depremleri önceden belirleyebilme araştırmalarında Radon gazı ölçümleri birçok parametreden birtanesidir. Depremlerden önce bulunulan lokasyondaki Zemin koşullarına göre radon gazı seviyelerinde pik artışlar meydana gelebilir).

Eğer 4pCi/l (148 Bq/㎥) ölçüm değerlerini 10dk'lık ölçümlerde geçilirse ortam mutlak suretle havalandırılmalıdır.

"Radon Eye" , Çocuklarımızın sağlığını koruyalım.

Ürün Kodları